Hoppa till innehåll
Almega Sök

Nominera en ung, framgångsrik ledare till Guldhuset 2025

Vi har stora gemensamma samhällsutmaningar som kräver ett modernt ledarskap och förmågan att se frågorna ur nya perspektiv. Unga idag har nya kompetenser och betonar andra värden än de traditionella. Dessa vill vi ta vara på för att tillsammans utveckla sektorn.

Utmärkelsen delas ut till en ung framgångsrik ledare. Den nominerade har visat goda exempel på ledarförmåga genom omställnings- och/eller utvecklingsarbete i företag, organisation, projekt eller processer, internt såväl som externt​. Den nominerade är ett gott föredöme och har stor potential till fortsatt utveckling som ledare​. Nomineringen ska vara väl förankrad hos det företag den nominerade representerar. Man kan inte nominera sig själv till priset.

I juryns bedömning av de nominerade beaktas särskilt den nominerades förmåga att:

  • Innovationsförmåga: kandidatens förmåga att driva innovation och förbättringar inom organisationen, samt hur väl kandidaten kan anpassa sig till förändringar och nya utmaningar.
  • Medarbetarutveckling: kandidatens förmåga att identifiera och utveckla talanger inom teamet, samt att skapa en kultur av kontinuerligt lärande och utveckling.
  • Kundfokus: kandidatens förmåga att förstå och möta kundernas behov, samt att bygga långsiktiga och hållbara kundrelationer.
  • Ledarskap: kandidatens förmåga att utöva ledarskap, inklusive hur väl kandidaten hanterar ansvar, beslutsfattande, personalledning och utveckling av teamet.
  • Etiskt ledarskap: kandidatens förmåga att agera med integritet
  • Ekonomi och organisation: kandidatens förmåga att bidra till företagets/organisationens lönsamhet genom att effektivt hantera resurser, optimera processer och skapa värde för företaget/organisationen samt för kunderna.
  • Meriterande med ett formellt chefsansvar men inget krav

Guldhuset 2025 delas ut under Business Arena Väst den 12 november 2025. Dessutom kommer både pristagaren, de övriga finalkandidaterna och nominerade att uppmärksammas under hela processen genom intervjuer på webben, Linkedin och Instagram.

Anders Lenhoff, Innovationsföretagens förbundsdirektör, sitter i juryn för Guldhuset.