Färre jobbannonser – men behovet av ingenjörer väntas öka
Antalet annonserade jobb i teknik- och ingenjörsbranschen är fortfarande lägre än för ett år sedan. Samtidigt har annonseringen vänt upp under 2026 och teknikkonsultföretagen räknar med ett ökat behov av nyexaminerade under de kommande åren.
Under andra kvartalet 2025 publicerades 3 267 annonser. Ett år senare var antalet 3 009, en minskning med 7,9 procent.
Samtidigt har annonseringen ökat under 2026. Under första kvartalet publicerades 2 797 annonser. Det innebär en ökning med 7,6 procent mellan första och andra kvartalet.
– Annonseringen är ännu inte tillbaka på förra årets nivå, men uppgången under det senaste kvartalet är ett positivt tecken. Samtidigt är det viktigt att skilja mellan det kortsiktiga konjunkturläget och företagens mer långsiktiga behov av kompetens, säger Richard Österberg, analyschef på Innovationsföretagen.
Företagen fortsätter rekrytera nyexaminerade
Innovationsföretagens egen undersökning visar samtidigt att många medlemsföretag fortsätter att rekrytera. Nästan åtta av tio medlemsföretag, 78 procent, uppger att de rekryterar nyexaminerade.
Företagen räknar också med att behovet kommer att öka. Hälften av företagen bedömer att behovet av nyexaminerade kommer att öka under de närmaste tre till fem åren.
– Dagens antal jobbannonser ger inte hela bilden av framtidens kompetensbehov. Våra företag behöver kunna rekrytera och utveckla nästa generation ingenjörer även när konjunkturen är svagare. De stora investeringar som väntar inom exempelvis infrastruktur, industri och försvar talar samtidigt för ett fortsatt stort behov av ingenjörskompetens under lång tid framöver, säger Richard Österberg.
Om annonsstatistiken
Statistiken är hämtad från Almegas Kompetensbarometer. Kompetensbarometern bygger på analys av platsannonser från Jobtech, Arbetsförmedlingens öppna data, och LinkedIn. Varje kvartal bearbetas cirka 120 000–130 000 annonser inom tjänstesektorn med hjälp av AI-modeller som extraherar data såsom yrke, bransch, kompetenser, geografi och utbildningskrav.