Hoppa till innehåll
Almega Sök

Är ditt företag redo för nästa kris? Testa er företags­beredskap

Hur väl förberett är ditt företag om en cyberattack, ett längre strömavbrott eller en annan allvarlig störning inträffar? För många arkitekt- och ingenjörsföretag är beredskap inte längre en framtidsfråga – utan en del av ett professionellt riskarbete. Nu kan Innovationsföretagens medlemsföretag testa sin beredskap genom ett kostnadsfritt beredskapsindex.

Beredskap blir en allt viktigare konkurrensfråga

Det säkerhetspolitiska läget har förändrats snabbt under de senaste åren. Samtidigt ställer både kunder och myndigheter högre krav på företags förmåga att hantera störningar och upprätthålla verksamheten även under kriser.

EU:s CER-direktiv (Critical Entities Resilience) och den kommande svenska lagstiftningen om motståndskraft innebär att fler verksamheter kommer att behöva arbeta mer systematiskt med riskhantering, kontinuitetsplanering och beredskap.

För arkitekt- och ingenjörsföretag handlar det inte bara om den egna verksamheten. Företagen spelar ofta en central roll i samhällsbyggandet och levererar tjänster som är avgörande för allt från energiförsörjning och transporter till vatten, byggnader och annan kritisk infrastruktur.

Få en tydligare bild av företagets beredskap

Många företag har en uppfattning om hur förberedda de är. Men hur ser nuläget egentligen ut?

Genom Beredskapsindex får medlemsföretag ett enkelt sätt att kartlägga sin organisations motståndskraft. Tester tar omkring 5–10 minuter att genomföra och ger ett underlag för att identifiera styrkor, utvecklingsområden och prioriterade åtgärder.

Fem områden som påverkar företagets motståndskraft

Beredskapsindex bedömer organisationens förmåga inom fem centrala områden:

  • Personal
  • Utbildning och övning
  • Lokaler och stödsystem
  • Styrdokument och planer
  • Ledning, incidentrapportering och samverkan

Varje område bedöms på en femgradig skala, vilket ger en samlad bild av företagets beredskap och visar var det finns störst utvecklingspotential.

Ett första steg mot stärkt företagsberedskap

Beredskap handlar inte bara om att uppfylla framtida regelverk. Det handlar också om att skapa en robust verksamhet som kan fortsätta leverera även när förutsättningarna förändras.

För konsultföretag kan det innebära frågor som:

  • Finns en plan om viktiga IT-system slås ut?
  • Hur säkerställs kritisk kompetens vid längre frånvaro?
  • Kan projekt fortsätta levereras vid större samhällsstörningar?
  • Finns tydliga beslutsvägar och ansvarsfördelning vid en kris?

Att identifiera dessa frågor i förväg stärker både verksamheten och kundernas förtroende.

Testa Beredskapsindex

Innovationsföretagens medlemsföretag har tillgång till Beredskapsindex via Arbetsgivarguiden.